Make your own free website on Tripod.com
Koyu renk olarak yazdığım bölümler, alacağınız bir tütün üzerinde görebileceğiniz türden terimlerdir. Aman ha onları çevirmeye üşenmiş falan demeyin... Yoksa hepsine bişeyler uydurmak mümkün. Çok isterseniz açın sözlüğü bulun karşılığını...
Air-cured: Güneş ışığından korunmuş ortamlarda doğal olarak kurutulur. Kurutma ya tüm bitkinin ya da sadece yaprakların olgunluğa erişmesini sağlıyarak gerçekleştirilir. Bitki tarafından üretilen şeker miktarı, 3 aylık işlem süresince azalır.
Dark: Başlangıçta dünyada en yaygın olarak üretilen, çok fazla olgunlaşmamış yapraklardan elde edilir ve fermantasyona tabi tutulur.. İkinci seviye fermantasyona tabi tutulan tütün yaprakları puro yapımında da kullanılır.
Burleys: Yapraklar en son seviyede büyüdüğünde toplanır. "Dark" türü gibi fermante edilmez ama genellikle olgunlaşmış türdedir.Çok fazla aromatik değildir ve karışımlar için kullanışlıdır.
Fire-cured: "Dark" benzeridir. Doğal kuruması odun tütsüsü ile tamamlanır (geleneksel olarak çam ağacı kullanılır).
Sun-cured: Oriental tütün sınıfını temsil eder. Çoğunlukla Türkiye ve komşu ülkelerinde tarımı yapılır. Oriental tütünlerin temel özellikleri aromatik olmaları ve şeker seviyelerinin yüksek olmasından (% 10-15) kaynaklanır. Yumuşak bir içimi vardır ve kullanıldığı karışımlarda homojen bir tad verir. Tekel'in "Türk Pipo Tütünü" saf Oriental'dır.
Flue-cured: Sıcak hava ile kurutulan Virginia tipi tütünlerdir. Hasat çok hızlı yapılır. Bitki orta derecede büyüyünce hasat yapılır. Hasat yapılan yapraklar yedi gün boyunca sıcak hava verilen kuruma bölümlerine dizilir. Yapraklar hızlı ısı yükselmesinden dolayı sarı renk alır. Virgia tütünleri aromatiktir. Karışımda ana tütün olarak kullanılır.
Dark Harmanları: Değişik orijinli (Fransa, Güney Amerika, Afrika, Asya) "dark" tütünler içerir. Genellikle katkı maddesi veya "sauce" içermez.
Virginia Harmanları: Bu tat en seki bilinen tatdır. Katkısız olarak saf Virginia karışımı olması en önemli özelliğidir.
American Harmanları: Nemlendirici ve tatlandırıcı elemanlar içeren "souce"larla zenginleştirilmiş Virginia, Burley ve Oriental tütünlerinin değişik oranlarda karışımı ile elde edilir. Bu harmanlar satışa sunulurken aromatik tatlandırıcalarla karıştırılır.
British Flake ve Ready Rubbed: Tütün yaprakları büyük bir basınç altında günlerce ısı altında tutulur. Tütün üzerinde oluşan "Cake" presten ayıklanır ve ince dilimler halinde kesilir. Bu tür tütünler, çok iyi yavaş yanan bir içim sağlar. İçim için beceri ve pratik gerekir. Ready Rubbed şeklinde satılanların içimi daha kolaydır ve yeni pipo içiciler için iyi bir içim sağlayabilir.
Mixtures: Değişik ekzotik tütünlerin dikkatli karışımı ile, tek tat özelliği kazandırılmış harmanlardır. Karışımdaki bazı ekzotik tütünler, daha zengin aromatik özellik kazanmaları için preslenir ve dark hale getirilir.
Aromatics: Avrupa ve Amerika orijinlidir. Genç içiciler tarafından tercih edilir. Kiraz, portakal, çikolata, kahve, viski ve bir sürü tatlar içerir. Sonuçta bu tatları vermek için kimyasallar kullanıldığı da unutulmamalıdır.
Twist ve Spun Cut: Genellikle meraklıları tarafından tercih edilir ve çok özel tütün satıcıları tarafından saklanır. Tamamen doymuş, güçlü ve zengin bir tütündür. Gemiciler tarafından ip şekli verir gibi kıvrılarak yapılır. En iyi örneği geçen aylarda  tatma fırsatı bulduğum "Escudo" dur.

 

 
aksamgezmesi ve pipo tütünlerle tecrübelerim   Nasil pipo ......?