Make your own free website on Tripod.com

Kendimden çok fazla bahsetmek istemiyorum. Benimle ilgili bilgilere özgeçmişimden ulaşabilirsiniz. (geocities'de yayinladım) :))

Bu sayfaları pipo tutkuma ayırmak istiyorum.
Pipo özgeçmişim üniversiteye ilk girdiğim tarihte, 1984'te başlar.

Çevremde hiç pipo içen yoktu. Filmlerde Sherlock Holmes, Lee Van Cleef gibi beyazperdeden tanıdığım şahsiyetlerde gördüğüm kadarıyla pipo hakkında bilgim vardı. Bir yıl boyunca bu pipo denen aletin benim kullanabileceğim türden bişsey olduğuna karar verdim. 1985 yılında ilk pipomu, çocukluk arkadaşım ile birlikte aldim. Küçük bir pipoydu. Şahin marka beyaz yıldız bir pipo. Ehh pipo tek başına birşey ifade etmezdi tabii. Ona uygun bir de tütün olmalıydı.

Şahin pipolarinin hazırlamış olduğu pipo kitapçığını edindim. İlk pipo içme tekniklerini buradan öğrendim. Bu arada pipo sayımda da artış vardı tabii ki. 1986 yılına ulaştıgımızda çevremde pipo içicisi olarak tanınır oldum. Farkında olmadan diğer insanlardan beni ayıran bir özellik daha oluşmuştu. İtiraf edeyim bu hoşuma da gitmeye başlamıştı. Bunun vermis oldugu motivasyonla şu anda iyi bir pipo içicisi olduğumu söyleyebilirim. Pipo içmekten zevk almaya başlamam ise tatil dönemlerine denk düşer. Aileden ayrı olarak abim, arkadaşım ve arkadaşımın abisi ile çıkmaya başladığımız yaz tatillerinde sıkça pipo içmeye ve içtikçe de içmeyi öğrenmeye başlamıştım.

Mezuniyet sonrası (1992) pipo içimine daha profesyonelce bakmaya başladim. Öğrencilik yılları sirasinda, yaz aylarında kazandığım paraların bir kısmını bu ise ayırırken, işe girdikten sonra maaşımın bir kısmını ayırır olmuştum.

İkimiz de Captain Black marka beyaz paketli tütünü aldık. Ankara'da bir ilkbahar günü Kuğulu Park civarında gezerken, orada banklara oturduk. İlk pipolarımızı yaktık. Pipo doldurma ve içme tekniklerinden haberimiz yoktu. Mümkün olduğunca tütünü doldur ve yak usülünü keşfetmiştik. İlk içimden birşey anlamadık. Bir kaç defa sıkça sönen tütünü yaktık ve bolca yanmamış tütün kalıntısı ile ilk içimimizi tamamladık. Oradan kalkıp biraz dolaşalım dedik. Ayağa kalkmamızla oturmamız bir oldu. Beceriksiz pipo içimi, kan dolaşımımızda birşeylere neden olmus olacak ki, başımız döndü, gözlerimiz karardı. Oturduk. Biraz kendimize gelir gelmez de hemen yanıbaşımızdaki suyun başına gidip biraz su içip kendimize geldik. Ilk tecrübe başarısızdı ama yılmadık.

Aslında tahmin edildiği gibi yüksek miktarlar değil. Devede kulak misali. Sadece pipo alırken masraf yapıyorsunuz. Gerisi az içtiğiniz sürece sorun degil. Bir de temizlik kitleri var tabii ki.

Zamanla tek tütün, tek tat yetmez oldu. Değişik tütün ve tat arayışlarına girdim. Önceleri Kocatepe Kurukahvecisi değisik marka teneke kutu tütünler getirirdi. Tekel fiyatı oldugu için fiyatları da oldukça makuldü (en azından o zamanlar öyleydi). Sonraları yurt dışına giden arkadaşlara tütün siparişleri vermeye başladım. Kendim gittikçe de değişik tütünler almaya başladım. Tütünler ve tütün tadlari konusunda www.pipes.org adresi ve verdiği linklerden çok yararlandim. Eh türkçe bişeyler de olmalıydı tütün hakkında. İste onu da ben hazırladım...Hatta bir de pipo nasil içilir? diye de bölüm ekledim..

pipo tütün temizlik kitleri linkler