Make your own free website on Tripod.com
CONDOR Original Long Cut İngiltere'ye giden bir arkadaşıma sipariş etmiştim. İlk geldiğinde, heyecanla tütüne baktım. 50'şer gramlık poşet tipi paketlerde tam beş adetti. Heyecanla açtım. Şu beşli satılan ince uzun sakızlara benzer şekilde şekillendirilmiş dizi dizi tütünler paketin içinde duruyordu. Önce ne yapacağımı bilemedim. Sonra bu türdeki tütünler hakkında internetten bilgi derlemeye çalıştım ama nafile.. Nasıl içileceğini bir türlü yazmıyordu. Hani kuralı neyse ona uyalım da içelim diye böyle bi araştırma yaptım. yoksa aynen benim tütün gibi parçalar, piponun içine doldurur içerdim. Sonraaaa bi yol keşfettim. Önce bi parça aldım rulo yaptım pipoya yerleştirdim. Sonra onun üzerine iki taneden oluşan bir rulo yapıp yerleştirmeye çalıştım. Gerekli hava kontrollerini yaptıktan sonra özene bezene yaktım. Bu tütün bi türlü yanmak bilmiyordu. Yaklaşık bir kutu kibrit bitirdim. Hala adam gibi yanmıyordu. Ben sararıp solmuştum ama tütünde hareket yoktu. Biraz çabama ara verdim. Su falan içip kendime gelmeye çalıştım. Yılmak yok. azimle o tütünü boşalttım ikincisini daha bir özenle sardım. Birkaç tütün parçası aldım, üst üste koydum. Rulo gibi sardım. Ondan sonra da piponun içerisine özenle yerleştirdim. Tekrar hava kontrollerini yaptım. Biraz yaktım ve bilerek söndürdüm (ki bu bir yakma tekniğidir), Tütünün üzerini düzledim, kolay yanabilecek şekilde hava kontrollerini tekrarladım.   İşteee bu yandı. Hem de ne yanma... Resmen "cool cool" ve yavaş yanıyordu. O gün bi zevk alamadım, ama o tütünün nasıl yakılacağını öğrendim. Sadece iki içimlik tütün harcamıştımm. Daha 5 paketim dolu dolu tütündü. Eh ondan sonrakileri de zevkle içtim tabii ki..
Mellow Virginia Çok yakın bir zamanda elde ettiğim tütünlerden. Ready Rubbed , Virginia harmanı bir tütün. Aroması çok hafif.Gallaher Limited tarafından İngiltere'de üretilmiş Beşli paket olarak geldi. Herbir paketin içerisinde, değişik bilgiler var. Bir tanesinde Mısır pipoların yapımını anlatıyor, bir tanesinde nargile anlatıyor ve bu tütünü nargilede de kullanabileceğinizden bahsediyor. Bir başkasında tütün saklama kaplarını anlatırken, diğerinde çok saplı, tek ağızlıklı ilginç pipoları tanıtıyor. Bence çok yararlı bilgiler. Normal dolum yaptıktan sonra, normal hızda yanıyor. Ağızda içim sonrası hoş bir tad bırakırken, içmeyen pasif içiciler için çok fazla aromatik değil. Gün boyu rahatlıkla içilebilecek nitelikte. Boğazda çok az da olsa bir yanma hissi bırakıyor. İşyerinde bir arkadaşıma iki tanesini verdim. İçimini beğenmedi ve iade etti. Ben de bu işten çok memnun oldum. Bu tütünü daha fazla içme şansım oldu böylece... :)
Dunhill Early Morning Pipe Kocatepe Kurukahvecisine bir zamanlar sık gelen tütün türüydü. Sonraları diğerleri gibi o da kayboldu gitti. Ben bir türlü sevemedim. İçtiğim zamanlar nedenini bilmiyordum ama şimdi içinde oriental tütün olduğunu öğrendim. Ben oriental tütünün aromasını çok sevemedim. Ancak içimi kolay bir tütün. Açık ve kızıl Virginia tütünü ile hazırlanmış bir harman.
Dunhill Elizabethan Mixture Yine İngiltere yolcusu bir arkadaşıma verdiğim siparişle geldi. Tömbeki (Perique) ile zenginleştirilmiş bir aroması var. içimi çok hoş. Ağıza tömbeki kokusu bir süre kalıyor. İçilen ortama çok fazla zararı yok. Tütün, koyulaştırılmış. Bu da aromasını farklı kılmış.
AmphoraRed Pocket Burley, Kentucky, Virginia ve hayrettir ki oriental tütün karışımları ile elde edilmiş çok güzel bir harman. Aromatik ve oriental kokusu bu tütüne çok hakim değil.
Davidoff Scottish Mixture Fransa'ya giden bir arkadaşım, gezi hediyesi olarak getirmişti. Gitmeden önce  bana herhangi bir pipo tütünü getirmesi için, kafasının etini yemiştim. Giderken görüşememiştik ama geldiğinde bana bu tütünü getirmişti. Paketi görünce çok hoşlanmadım ama kutuyu açtıktan sonra dış görünüşe aldanmamak gerektiğini düşündüm. İçimi çok rahat, tütünü hissederek içebileceğiniz bir harman. Eminim tüm Davidoff çeşitleri öyledir. Tabii denemeden birşey söylemek zor.
Erinmore Flake Çok güzel ve aromatik bir tütün.  Preslenmiş ve ince ince kesilmiş. Teneke kutularda satılıyor. Açılmadığı sürece aromasını koruyor. Açtığınıza ise bir tütün armonisi sizi sarıyor.. tabi ki sizde bu tütünleri üst üste koyup rulo yapıp içiyorsunuz (bakınız condor flake). İçimi hafif. Yavaş yanan bir tütün. Zannedersem tüm flakeler için geçerli bu özellik ama emin değilim. benim içtiklerim böyle..
W.O.Larsen Classic Mixture Kuzey Carolina'nın Golden Virginia tütünü ve yüksek kaliteli Brezilya, Zimbabve, Meksika ve Malawi tütünlerinden elde edilmiş bir harman. Uzun içimlerde hoş bir tütün. Ayrıca teneke kutusu da çok güzel.
MacBaren Plum Cake Virgina, burley tütünleri ile hazırlanmış iri kıyım (Cavendish) Jamaika Rom'u ile tatlandırılmış bir tütün. ben bu tütünden çok fazla hoşlanmadım. Çok hararetli yanıyor. Tütün bitene kadar dilimin acısı geçmedi ya.. Her seferinde nasıl yapıp yapıyordum dilimi yakıyordum. İçim sırasında çok kalıntı bırakıyor.
MacBaren Virginia No:1 Başka bir MacBaren tütünü. Virginia tütünlerinden elde edilmiş yumuşak bir tütün. Bunun da içimi çok sıcak oluyor. Plum cake kadar olmasa da bunda da dil yanık vak'alarım oldu. Hafif bir aroması var.
Peterson of Dublin Irish Oak İrlanda'ya tatile giden bir arkadaşım getirdi. Mükemmel bir aroması var. Birkaç çeşit tütün, çam fıçılarda dinlendirilmiş. Tütünü içmeden çam kokusu alıyorsunuz. İçimi çok hafif. Orta hararetli bir yanımı var. Valla ne diyeyim bi daha olsa da bi daha içsem diyorum.. İmkanınız varsa ve yumuşak içimli tütünlerden hoşlanıyorsanız bu tütünü elde edin ve için. Bir de bunun Sherlock Holmes markası var.. isterseniz onu da alın. O'nun kutusu da güzel görünüyor.
Sail Yellow Hollanda'da mecburiyetten aldım. Giderken Hollanda'da tütüncü bulurum diye yanıma bizim emektar tütünü almadım. Kaldığım otel civarında ve gezdiğim mekanlarda bir Allah'ın kulu tütüncüye rastlayamadım. En son tren istasyonuda kötü bir büfeden bu tütünü aldım. paket iyi tütün kötü. Yine içine oriental tütün koymuşlar. tütüncü dükanı bulana kadar bir süre içtim. İçimi o kadar da iyi değil.
SpringWater İşteee favorilerimden birisi daha.. Almanya'da görevli arkadaşlarım gelirken getirdiler. Güneşte kurutulmuş Virginia tütünleri ile hazırlanmış. cool yanan, "Manilla" meyveleri aromaları ile elde edilmiş  exotic  bir harman. Almanya'da üretilmiş. Acaba Almanlar bu işi de iyi mi biliyor ki?
St.Bruno Belçika'da tütün dükkanı gezerken, beni aklından geçirmiş ve tütün almadan buraya gelen bir arkadaşım, bunu bana söylediğinde kan beynime sıçradı. kızgınlığımı kendisine ilettim. Kısa bir süre sonra kargodan bir paket geldi. içinden de işte bu tütünler çıktı. İçimi çok hoş, aromasız bir virginia harmanı. Bir İngiliz yapımı...
Three Nuns 50 gr. lık kahverengi teneke kutuda, yurtdışından aldığım bir tütün. Hani şu piyasada satılan POLO, delikli nane şekerleri var ya aynı onun gibi şekillendirilmiş dark bir tütün. İçimi çok hoş. Mutlaka değil ama bulursanız aklınızda olsun "güzel bir tütün".
Wild Geese Vahşi Kazların çok güzel şekillendirdiği hoş bir kutusu var. Amsterdam'da bulduğum tütüncü ile yaptığım uzun bir sohbetten sonra aldım. Adam ne türde tütün kullandığımı ve aromasını öğrendikten sonra bana bu tütünü önerdi. Sonra da "tütünü beğenmezseniz en azından çok güzel bir kutu sahibi olursunuz" dedi. Ben de tütünü aldım. İçimi çok ağır olmayan, normal bir tütün. Aromatik özellikleri var. İri kıyılmış bir tütün. Tütünü bitirdim ve hala çok güzel bir tütün kutum var..