Make your own free website on Tripod.com

ag_pipo.gif (15826 bytes)

Kendimden çok fazla bahsetmek istemiyorum. Benimle ilgili bilgilere özgeçmişimden ulaşabilirsiniz. (geocities'de yayınladım) :))

Bu sayfayı pipo tutkuma ayırmak istiyorum.
Pipo özgeçmişim üniversiteye ilk girdiğim tarihte, 1984'te başlar.

Oradan kalkıp biraz dolaşalım dedik. Ayağa kalkmamızla oturmamız bir oldu. Beceriksiz pipo içimi, kan dolaşımımızda birşeylere neden olmuş olacak ki, başımız döndü, gözlerimiz karardı. Oturduk. Biraz kendimize gelir gelmez de hemen yanıbaşındaki suyun başına gidip biraz su içip kendimize geldik..İlk tecrübe başarısızdı ama yılmadık.

Şahin pipolarının hazırlamış olduğu pipo kitapçığını edindim. İlk pipo içme tekniklerini buradan öğrendim. Bu arada pipo sayımda da artış vardı tabii ki. 1986 yılına ulaştğımızda çevremde pipo içicisi olarak tanınır oldum. Farkında olmadan diğer insanlardan beni ayıran bir özellik daha oluşmuştu. İtiraf edeyim bu hoşuma da gitmeye başlamıştı. Bunun vermiş olduğu motivasyonla şu anda iyi bir pipo içicisi olduğumu söyleyebilirim. Pipo içmekten zevk almaya başlamam ise tatil dönemlerine denk düşer.

Çevremde hiç pipo içen yoktu. Filmlerde Sherlock Holmes, Lee Van Cleef gibi beyazperdeden tanıdığım şahsiyetlerde gördüğüm kadarıyla pipo hakkında bilgim vardı. Bir yıl boyunca bu pipo denen aletin benim kullanabileceğim türden birşey olduğuna karar verdim. 1985 yılında ilk pipomu, çocukluk arkadaşım Mustafa ile birlikte aldım. Küçük bir pipoydu. Şahin marka beyaz yıldız bir pipo. Ehh pipo tek başına bişey ifade etmezdi tabii. Ona uygun bir de tütün olmalıydı. İkimiz de Captain Black marka beyaz paketli tütünü aldık. Ankara'da bir ilkbahar günü Kuğulu Park civarında gezerken, orada banklara oturduk. İlk pipolarımızı yaktık. Pipo doldurma ve içme tekniklerinden haberimiz yoktu.
pipoveben1.jpg (31951 bytes)
Aileden ayrı olarak abim, Mustafa ve Mustafa'nın abisi ile çıkmaya başladığımız yaz tatillerinde sıkça pipo içmeye ve içtikçe de içmeyi öğrenmeye başlamıştım.Mezuniyet sonrası (1992) pipo içimine daha profesyonelce bakmaya başladım. öğrencilik yılları sırasında, yaz aylarında kazandığım paraların bir kısmını bu işe ayırırken, işe girdikten sonra maaşımın bir kısmını yatırır olmuştum.Aslında tahmin edildiği gibi yüksek miktarlar değil. Devede kulak misali. Sadece pipo alırken masraf yapıyorsunuz. Gerisi az içtiğiniz sürece sorun değil. Bir de temizlik kitleri var tabii ki.

Zamanla tek tütün, tek tat yetmez oldu. Değişik tütün ve tat arayışlarına girdim. önceleri Kocatepe Kurukahvecisi değişik marka teneke kutu tütünler getirdi. Tekel fiyatı olduğu için fiyatları da oldukça makuldü (en azından o zamanlar öyleydi). Sonraları yurt dışına giden arkadaşlara tütün siparişleri vermeye başladım. Kendim gittikçe de değişik tütünler almaya başladım.

Mümkün olduğunca tütünü doldur ve yak usülünü keşfetmiştik.İlk içimden bişey anlamadık. Bir kaç defa sıkça sönen tütünü yaktık ve bolca yanmamış tütün kalıntısı ile ilk içimimizi tamamladık. Tütünler ve tütün tadları konusunda www.pipes.org adresi ve verdiği linklerden çok yararlandım.Eh türkçe bişeyler de olmalıydı tütün hakkında. İşte onu da ben hazırladım...Hatta bir de pipo nasıl içilir? diye de bölüm ekledim..

Pipolarım

Tütünler

Temizlik Kitleri

Pipo İçimi

This PipeSmoke Ring
site is owned by  
aksamgezmesi 

Click here to join the PipeSmoke Ring

[Skip Prev] [Prev] [Next] [Skip Next] [Random]
[Next 5] [List Sites]