Make your own free website on Tripod.com
Pipo gövdelerinin yapıldığı malzemeler sanıldığının aksine o kadar çeşitli değil....

 

Clay pipolar bir çeşit alçıdan üretiliyor. Türkiye'de çok fazla rastlamadım ama yurtdışına gittikçe görüyorum. Oldukça ucuz, ama her an kırılacakmış izlenimi veriyor..18nci yüzyılda çok yaygın olarak kullanılmalarına rağmen bugün, değişik tütün tatları deneyenlerin deneme pipoları görevini yerine getiriyorlar (yanda örnekleri görülebilir--> )

 

Mısır koçanından imal edilen pipolar da ucuzlukları nedeniyle clay pipolarla aynı görevi yerine getirirler..yani tütün deneme pipolarıdır.

Mısır koçanının yıllandırılır. Fırınlanır ve içi oyularak küçük hazneli pipo gövdesi oluşturulur. Uyduruk bir sap ve ondan daha uyduruk da bir ağızlık takılarak pipo elde edilir. Yurtdışında fiyatı çok uygun.. (  -->)

En yaygın olarak kullanılan malzeme ise özellikle Türkiye ve Yunanistan'da (ve çevre ülkelerinde) yetişen bir tür gül kökünden imal edilir (briar, erika)

Kökler işlenmeden önce dikkatle yıllandırılır ve fırınlanır. Ondan sonra da üreticinin elinde şekillenir.. Ya fabrikasyon ya da elde özenle üretilir.

Aşağıda örnekleri görülebilir...

Lüle taşı pipolarsa, sadece Türkiye'de (Eskişehir'de) çıkan bir tür yumuşak, kolay işlenebilir beyaz renkli taştan üretilir.

Yanlarda onlardan da güzel örnekler...

pipo   pipolarim   Nasil pipo ......?